Революції гідності присвячується…

Революції гідності присвячується…
07.04.2014 - 15:02

6 квітня у виставковому залі Народного дому м. Тисмениця відбулася презентація фотовиставки талановитого фотохудожника, керівника фотоклубу «Колумб», члена Національної спілки фотохудожників України Тараса Дутки «Голос гідності. Присвята Майдану». Через призму свого фотоапарата автор – очевидець протестних акцій у Києві відобразив події, що змінили хід історії і змусили увесь світ говорити про українців, як про націю рішучих і мужніх людей, які повстали проти тиранії і свавілля у власній країні.

Шістдесят світлин, у яких відтворено хронологічний екскурс переломних місяців – від листопада до лютого. Кадри красномовніше, аніж слова, передають атмосферу і настрої, у яких жила Україна. Мирний Євромайдан, а далі – зіткнення на вулиці Грушевського, димова завіса від полум’я шин, милосердні «ангели в білих халатах», які надають першу медичну допомогу, кордон із внутрішні військ та беркутівців, роздроблена бруківка та шини  – зброя мітингувальників, прощання із тілами загиблих героїв, незліченна кількість квітів на місці символічного меморіалу пам’яті героїв Небесної сотні. Кожен, хто вдивляється у ці світлини, бачить історію держави, написану кров’ю її громадян.

IMG_7108

IMG_7111

IMG_7105

IMG_7094

IMG_7089

IMG_7112

Окремо на столі зібрані цінні експонати: засоби захисту – каска майданівця, металева палиця, окуляри, протигаз, залишки гранат, які використовували спецпризначенці, гільзи та кулі різноманітного призначення.

IMG_7280

У вступному слові Тарас Дутка розповів про своє перебування у Києві. Все, що бачив та пережив, фіксував на фотокамеру. Слова воскрешали у його пам’яті дні, прожиті на Майдані, і говорити ставало дедалі важче. "Виставка присвячена загиблим у січні – лютому хлопцям", - зазначив автор зі щемом у голосі. Їх пам’ять вшанували хвилиною мовчання.

IMG_7150

Спогадами поділилися очевидці: заступник голови районної ради Руслан Фармус, начальник інформаційно-аналітичного відділу апарату районної державної адміністрації Володимир Цапай, голова районного штабу національного спротиву Ігор Лютий. Вони на власні вуха чули вибухи, на власні очі бачили метрові огорожі із диму, страх в очах людей, а також смерть і криваві калюжі на вулицях столиці України.

IMG_7130

«Тарас Дутка як громадянин творив революцію, а Тарас Дутка як фотограф фіксував цю Революцію гідності для історії», – зробив висновок Руслан Фармус та додав, що пережиті події дали можливість кожному зробити переоцінку цінностей і наповнити такі слова як гідність, порядність, чесність новим, значно глибшим, змістом.

«Я дякую Богові, що моїх друзів серед фото героїв Небесної сотні немає, що ми усі повернулися додому», - щиро наголосив Володимир Цапай. У своєму виступі він розповів про основні кадри, зафіксовані власною пам’яттю: стартовий – хлопці сідають в автобус, не знаючи що попереду; наступний – вщент обгорілий Будинок профспілок та люди, які попри страх в очах, не здавалися, а укріплювали барикади, бо тільки вогонь міг стримати хоча б на трохи озвірілих беркутівців; наступний – кияни, які внесли велику лепту у перемогу Майдану; наступний – атака, розуміння, що смерть дихає в потилицю і щира молитва: «Господи, дай, щоб я повернувся додому і побачив свою дочку»; наступний – страх в очах 18-річного бійця внутрішніх військ, що стояв по інший бік барикад, коли до нього впритул наблизилися мітингувальники; наступний – чотири старшого віку чоловіки, які несли вбитого героя, в очах сльози, а із уст виривалося «Герої не вмирають!»

Щира промова священика церкви святого Миколая у Тисмениці Володимира Ковалишина і благословення автору та усім присутнім на подальшу працю, користь для громади і суспільства продовжили захід, пронизаний мінорними нотами, сумом та болем у душі.

IMG_7195

Ведуча - провідний методист відділу культури районної державної адміністрації Оксана Швець запросила до слова місцевих поетес Оксану Пронюк, Лідію Завацьку та Любов Пушко, які поділилися власними думками та зачитали проникливі рядки авторських віршованих творів.

IMG_7139

IMG_7259

Тему трагічних подій на майдані, переданих у віршованій формі, продовжила молода і талановита поетеса із Вільшаниці Ольга Іванців.

IMG_7290

Слова подяки на адресу автора експозиції за справу, якою займається від душі, звучали від двоюрідної сестри Вікторії та місцевого громадського активіста, першого вчителя малювання Тараса Дутки – Михайла Медвідя.

IMG_7292

IMG_7322

Ще одна робота Тараса Дутки. Із світлини в очі візаві щиро дивиться один із наймолодших героїв Небесно сотні, наш земляк, іванофранківець Роман Гурик. Проникливий юначий погляд молодого романтика революції неможливо витерти із пам’яті. Він міг би стати філософом чи митцем, активно відстоювати права та свободи своїх земляків… Натомість доля приготувала для нього інший фінал земного життя: він став героєм Небесної сотні. Надзвичайно дорога ціна, яку заплатила нація за помилки режиму Януковича.

VAS_1238

Власне такою є концепція презентованої експозиції: не тільки представити факти історії, але й змусити задуматися над тим, що спонукало український народ вийти на Майдан у Києві. Тому фотороботи талановитого фотомитця із Тисмениці має оглянути значно більше людей, аніж прийшли на її відкриття, і найперше – це учні навчальних закладів, щоб знати свою історію із перших уст та першоджерел. Знати і  пам’ятати, адже герої не вмирають!

IMG_7097

IMG_7103

 

Довідково

 

IMG_7202

Тарас Дутка народився 19 травня 1973 року у м. Тисмениця. У 1991 році закінчив училище за спеціальністю «фотограф». Дипломну роботу захищав на тему репортажної фотографії, за подіями, присвяченими 500-літтю Запорозького козацтва. З 1989 по 1994 рр. працює власним фотокореспондентом газети «За незалежність» УГС. У 1998 році закінчив художній факультет Прикарпатського університету імені В.Стефаника. З 2004 по 2008 роки – фоторепортер всеукраїнського журналу «Карпати. Туризм. Відпочинок». У 2004 році брав активну участь у Помаранчевій революції, світлини із подій якої спільно із Богданом Мохняком були представлені в фотоекспозиції «Помаранчевий дзвін». Учасник вітчизняних та міжнародних фотовиставок. Член Національної спілки фотохудожників України. З 2010 року очолює народний фотоклуб «Колумб».

Підтримайте сайт - поділіться новиною в соціальній мережі!