70 років по тому. У Чорному лісі встановили та освятили пам’ятний хрест закатованій інтелігенції

06.08.2011 - 15:35

Українці та поляки, офіційні особи та громада, представники старшого покоління та зовсім юні зібралися 06 серпня 2011 року у Чорному лісі, що між Павлівкою та Рибним, щоб вшанувати пам’ять загиблих від окупантів у 1941 році. Цього дня тут відкрили й освятили пам’ятний знак та дерев’яну каплицю.


Сімдесят років минуло відтоді, як понад сімсот осіб, жителів Станіслава та околиць замордовано на цьому місці. Здебільшого це були представники польської інтелігенції: директори шкіл, гімназій, учителі, а також члени їх родин. За словами голови польського товариства культури «Пшиязнь» Люції Кубіцької, яке активно працювало над відновленням правди та встановленням пам’ятного знака, їх викликали до комендатури ніби-то для укладення трудового договору. Проте до роботи жоден із них так і не приступив.

Сьогодні на місці вічного спочинку сотень ні в чому не винних людей споруджено символічний хрест із викарбуваними на гранітних плитах прізвищами загиблих. Вони взяті із архівних матеріалів. За цими ж даними числяться серед невинно убієнних і 12 жителів Тисмениці.

У програмі вшанування жертв окупантів – покладання вінків, звучання державних гімнів України і Республіки Польща, перетинання синьо-жовтої та біло-червоної стрічок, виступи офіційних осіб, родичів загиблих, керівників громадських організацій. Промовці говорили про національну пам’ять, згадували жахливі сторінки історії та наголошували, що не можна допустити повторення таких трагедій у майбутньому. А далі були спільна молитва та поминальна відправа, яку здійснили священики різних конфесій, урочисте відкриття каплиці святих Петра і Павла. До речі, вона є міжконфесійною. Там можуть молитися люди різних віросповідань.

Учасники заходів вшанували пам’ять і захоронених на цьому місці закатованих нацистами 2856 євреїв, пам’ятний знак яким встановлено за кілька метрів від освяченого хреста.

У заходах взяли участь голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк, перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, заступники голови ОДА Олег Гусак, заступник голови-керівник апарату ОДА Роман Струтинський, голова районної державної адміністрації Ігор Овчар, заступник голови районної ради Руслан Фармус, заступник голови районної державної адміністрації Володимир Дутчак. З польської сторонни – в.о Генерального консула Республіки Польщі у Львові Анджей Дрозд, Генеральний секретар Ради охорони пам’яті Боротьби та Мучеництва РП Анджей Кунету, голова польського товариства культури «Пшиязнь» Люція Кубіцька, представники громади Польщі, які приїхали на Івано-Франківщину віддати шану своїм невинно закотованим нацистами співвітчизникам, в тому числі й родичі загиблих.

 

Джерело: http://tsm.if.gov.ua/

Підтримайте сайт - поділіться новиною в соціальній мережі!